Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Ako postaviť altánok? Tieto tipy vám pomôžu!

Ak ste sa rozhodli postaviť si záhradný altánok, pravdepodobne máte v pláne spraviť z neho oázu pokoja. Nie je predsa nič krajšie ako teplý letný podvečer strávený vonku v kruhu priateľov. Poradíme vám, ako si postaviť altánok tak, aby vám vydržal čo najdlhšie. 

Kam umiestniť altánok?

Altánok je z praktických dôvodov dobré umiestniť blízko domu. Oceníte to najmä pri prenášaní riadu či jedla. V lete je ideálnym miestom na rodinný obed. Ak radi grilujete, umiestnite altánok blízko elektrických sietí. Je to jednoduchšie ako následné prekopávanie sa k najbližšiemu zdroju elektriny alebo vody. Aby ste zachovali súkromie, nedávajte ho do tesnej blízkosti susedovho domu alebo plota. Okrem pocitu, že vás sused počuje, si pokazíte aj výhľad na záhradu.

Ako si postaviť trvácny altánok? Dôležitý je dobrý základ

Aj keď si ešte nie ste úplne istý, aký typ altánku by ste na svojej záhrade chceli vidieť, sú nástroje a materiály, ktoré budete potrebovať vždy.

Náradie:

  • lopata, hrable,
  • vodováha, meter,
  • miešačka, fúrik,
  • motorová píla, skracovačka,
  • akumulátorový skrutkovač,
  • kladivo, kliešte,
  • miešadlo, kelňa, stierka.

Materiál:

  • hranoly, dosky, fošne,
  • betón, armatúra do betónu,
  • oceľové kotvy,
  • spojovací materiál,
  • šindeľ,
  • náter, odkvap, oplechovanie.

Výber miesta a podkladu

Ako postaviť altánok, aby vám vydržal dlhé roky bez opráv? Je dôležité nepodceniť prípravu a dôkladne zvážiť miesto, kde bude stáť. Základom je vytvoriť rovnú plochu. Ak ste si už miesto vybrali a zistili, že nie je rovné, nezúfajte. Tento problém vyriešite jednoducho. Postačí, ak naveziete alebo, naopak, odkopete zeminu, vďaka čomu dostanete takú plochu, akú potrebujete. Presnosť svojej práce si overte vodováhou.

Nevadí, ani ak je váš pozemok v kopci . Rovnú plochu vytvoríte len ťažko, no altánok postavíte aj na betónových pätkách. Takto riešené základy jednoducho umiestnite aj na terasovitom pozemku.

Následne vás čaká výber materiálu na podklad. Osvedčenou klasikou je štrk s priemerom 16–32 milimetrov. Ak vám z nejakého dôvodu nevyhovuje, siahnite po prírodnom kameni. Pri výbere si dávajte pozor, aby bol typ kameňa čo najodolnejší. Nevhodné sú pieskovce alebo vápence, tie sa budú časom rozpadávať. Ak si vo svojom altánku predstavujete ako podlahu drevo, zbystrite. To pri kontakte so zemou môže časom zvlhnúť a začať hniť. Nemusí sa to však stať, ak si ako podklad pripravíte betónovú platňu, na ktorej bude váš altánok stáť.

Zdroj: freepick.com

Ako vybrať materiál na stavbu altánku?

Do záhrady sa najviac hodia prírodné materiály. Odporúčame preto konštrukciu z dreva. Majte však na pamäti, že altánok bude stáť v záhrade počas celého roka. To znamená, že naň striedavo bude svietiť slnko, padať dážď a sneh alebo fúkať vietor. Aké drevo teda vybrať na konkrétne časti stavby altánku?

Najčastejšie sa na konštrukciu používa smrek. Hranoly z neho vám nielen dlho vydržia, ale manipulovať s ľahkým drevom pri stavbe konštrukcie vám uľahčí prácu. Smrekové drevo je cenovo dostupné a je ho dostatok. Jedným zo spôsobov, ako si prácu uľahčiť, je nájsť materiál, ktorý je dostupný. Ak sa chystáte stavať altánok po prvý raz, je veľká šanca, že vám niečo nevyjde podľa plánov alebo nákresu. Vtedy je lepšie mať v zálohe náhradné dosky a trámy.

Pri podlahe sa môžete vybrať aj cestou tvrdého dreva. Ak chcete niekde pri stavbe altánku použiť dubové alebo bukové masívne drevo, vyberte si ho na podlahu. Kvôli svojej tvrdosti dlhšie vydrží, no napríklad na krove by stavbe zbytočne pridávalo na váhe. Na konštrukciu nie je vhodné najmä kvôli svojej lámavosti.

Kostru altánku obložte napríklad dreveným profilom alebo obkladom. Váš altánok nemusí byť otvorený. Pred vetrom vás skvelo ochráni, ak altánok opláštite. Okrem toho budete mať aj väčšiu mieru súkromia. Opláštenie alebo obitie takejto stavby nie je nutnosťou, no pridaný komfort pri večerných posedeniach oceníte.

Drevo si vyberte podľa výdrže. Keďže bude po celý čas vystavený poveternostným vplyvom. Vhodné sú viaceré alternatívy smrekového obkladu.

Zrubový obklad dodá vášmu altánku vzhľad masívu. Ten je spájaný s altánkami z guľatiny. Týmto obkladom docielite požadovaný vzhľad a uľahčíte si prácu. Drevo je náchylné na opotrebovanie vplyvom počasia. Preto je dôležité sa oň pravidelne starať a obnovovať ochranné nátery.

V prípade, že si zvolíte kameň, resp. kombináciu dreva a kameňa, budete potrebovať ďalší materiál a skúsenosti s prácou s kameňom. Ak ste z kameňa ešte nikdy nič nestavali, odporúčame vám poradiť sa s odborníkom alebo skúsenejším staviteľom.

Ako ukotviť altánok?

Okrem pevných základov potrebuje váš altánok aj stabilné kotvenie. Kotvenie altánku umiestnite do nemrznúcej hĺbky, čo je približne 1 meter. Tým zaručíte, že ani v zime sa stabilita prístreška nezmení a vy na jar nebudete musieť riešiť opravy alebo popraskané základy.

Existujú dva typy kotvenia. Pri prvom sú nosné trámy ukotvené v kovových nosníkoch. Nosníky ešte pred umiestnením trámov zapustíte do zeme, zalejete betónom a necháte vytvrdnúť. V druhom prípade na hotové betónové základy umiestňujete kovové kotvy. Upevníte ich vyvŕtaním dier do základov, ktoré už sú vytvrdnuté.

Ak ste si zvolili kameň a murovanú konštrukciu, stavba si bude vyžadovať základové pásy. Tie môžete umiestniť do celých základov, minimálne však do miest, kde budú stáť steny alebo nosné stĺpy.

Ako postaviť murovaný alebo drevený altánok?

1. Drevený altánok

Po tom, čo ste umiestnili kotvenie a skontrolovali, či pevne drží, čaká vás postavenie nosnej časti altánku. Ak chcete mať celý prístrešok z dreva, v rohoch vztýčte nosné stĺpy. Tie môžu byť zhotovené z drevených hranolov alebo z kmeňa stromu, ak chcete celej stavbe dodať prírodný vzhľad.

Následne tieto stĺpy spojte nosníkmi, ktoré sa stanú podkladom pre strechu. Celú konštrukciu spevnite horizontálnymi väzníkmi, ktoré uložíte v priečnom aj pozdĺžnom smere. Základnú nosnú konštrukciu zároveň doplňte vzpernými pásmi.

Ako postaviť altánok - video

Ako prebieha taka stavba dreveného altánku môžete vidieť aj na krátkom ukážkovom videu:


2. Murovaný altánok

V prípade murovanej stavby je ďalší postup jednoduchý. Potrebujete vztýčiť nosné stĺpy, ktoré budú podopierať strechu. Postavte do každého rohu jeden. Ak chcete mať väčšiu stabilitu a istotu, že altánok bude pevný ako skala, môžete pridať podporu do stredu každej strany altánku. Následne umiestnite na nosné stĺpy pozdĺžne nosníky, ktoré budú základom pre strechu. Vďaka väčšej nosnosti murovanej stavby môžete strechu okrem šindľu alebo plechu pokryť pálenou alebo betónovou keramickou škridlou.

OBJAVTE NAŠE PRODUKTY

Zdroj: freepick.com

Čo so strechou?

V prípade, že ste zvládli postaviť základy a nosnú konštrukciu, je načase zakryť celú stavbu strechou. Pri tej je najdôležitejší krov, ten je konštrukciou strechy. Jeden krov tvoria viaceré krokvy. Sú to dlhé, šikmo sklonené drevené alebo kovové nosníky, ktoré tvoria nosnú konštrukciu strechy a podporujú celkovú stabilitu a odolnosť voči zaťaženiu. Ich hlavnou úlohou je prenášať váhu strešného plášťa a ďalších zaťažovacích prvkov na steny a stĺpy budovy.

Ako postaviť altánok s pultovou strechou?

Ak sa celá stavba nesie v duchu jednoduchosti, môžete si v tomto štýle zariadiť aj strechu. Vhodným variantom je pultová strecha. Ako už názov napovedá, ide o rovnú strechu, ktorá svojím tvarom pripomína pult.

Pultové strechy majú z konštrukčných aj estetických dôvodov sklon do 15°. To môže byť nevýhodou napríklad v zime, keď sneh ostane na streche a pri väčšom množstve ho budete musieť odhádzať ručne, aby sa vám strecha neprepadla. V prípade striech s nižším sklonom odporúčame použitie falcovanej plechovej krytiny alebo strešnú hydroizolačnú fóliu na báze mäkčeného PVC. Oba spomínané materiály si vyžadujú minimálny sklon strechy 3°.

Krokvy sú umiestnené pozdĺž strešnej plochy, pričom ich koniec je na nosných stenách alebo stĺpoch. Umiestnite ich len do jednej strany sklonu.

Ako postaviť altánok so sedlovou strechou?

Druhým, konštrukčne náročnejším variantom, je sedlová strecha. Napriek tomu, že je náročnejšia na stavbu, je častokrát využívanejšia. Kvôli väčšiemu sklonu sa zvyčajne na pokrytie používa asfaltový šindeľ. Ďalšími možnosťami sú plechová krytina alebo bežná pálená keramická škridla, pod ktorú je ale nutné doplniť latovanie.

Krokvy sú umiestnené pozdĺž strechy, prepojené so strešným hrebeňom a spájajúce sa s nosnými stenami alebo stĺpmi.

Ako na stavbu altánku s iným typom strechy?

Pri výbere typu strechy pre altánok je dôležité zvážiť vaše preferencie, potreby a estetické ciele. Ak vám dva spomenuté typy striech nevyhovovali, nezúfajte. Stále je z čoho vyberať.

Valbová strecha

Valbová strecha má všetky štyri strešné plochy naklonené smerom von od stredu budovy. Vytvára vyvýšený stred altánku, čo prináša pocit priestrannejšieho vnútorného priestoru. Valbový typ strechy oceníte najmä, ak chcete v altánku vytvoriť otvorený a vzdušný dojem.

Krokvy v tomto prípade prechádzajú zo strešného hrebeňa ku všetkým štyrom stenám altánku.

Čelová strecha

Čelová strecha je podobná pultovej streche, ale je širšia. Jej výhodou je lepšie využitie prirodzeného svetla, keďže jedna strana strechy môže byť otvorená slnečnému svetlu. To je skvelé pre altánky, ktoré majú slúžiť ako otvorené a svetlé priestory. Krokvy sú umiestnené pozdĺž šírky strechy a opierajú sa o konštrukciu na konci.

Kombinované typy striech

V niektorých prípadoch sa môžu kombinovať rôzne typy striech, napríklad valbová strecha s pultovou časťou, pri ktorej budú krokvy prispôsobené kombinácii týchto štruktúr.

Zdroj: freepick.com

Aké drevo použiť na strechu altánku?

Krokvy strechy musia byť zostavené z pevných materiálov vhodných aj do exteriéru. Najčastejšie používané je práve smrekové drevo, nielen na krokvy ale aj na konštrukciu altánku. Berie sa pri tom ohľad na to akú má smrek výdrž v exteriéri. Pri výbere dreva na konštrukciu strechy myslite aj na to, čím ju budete pokrývať. Ak je krytina ťažšia budete potrebovať aj hrubšie hranoly na krokvy.

Pred pokrytím ju budete musieť podbiť. Podbitie je materiál umiestnený medzi konštrukciou strechy a krytinou. Izoluje, chráni a posilňuje štruktúru celej stavby. Preto by ste aj pri tomto kroku mali zvoliť čo najodolnejšie drevo. Na podbitie strechy altánku odporúčame použiť sibírsky smrek. Jedná sa o tatranský profil z jedného kusu reziva typický svojim spojom nazývaným perodrážka.

Ako zútulniť altánok

Altánok už dávno nie je len o stole a stoličkách. Popremýšľajte, na čo chcete altánok využívať a podľa toho sa rozhodnite, aké vybavenie potrebujete zabezpečiť. Proces toho, ako si postaviť záhradný altánok, nie je len o stavbárskej práci, ale aj o estetickom pocite, ktorý z neho budete mať. Ak máte v pláne tráviť tam dlhé večery s rodinou či priateľmi, zíde sa vám tam elektrické osvetlenie alebo aspoň sviečky. Ďalším vítaným spríjemnením môže byť kozub, elektrický gril alebo reproduktory.

Čo s okolím?

V prípade, že si chcete zachovať súkromie a máte v záhrade dosť miesta, môžete v blízkosti altánku vysadiť ovocné stromy. Tie vám v lete poskytnú príjemný tieň a navyše vás zásobia plodmi z vlastnej záhradky. Keď už sme pri vlastnej záhradke, dobrým nápadom môže byť malý záhon byliniek a korenín v tesnej blízkosti altánku. Keď budete grilovať, pohodlne si natrháte korenie podľa chuti.

KVALITA ZA NAJLEPŠIE CENY – PRESVEDČTE SA

POZRIEŤ CENNÍK

Kontakt

Predajňa Nižná (hlavný sklad)

Družstevná 511

027 43 Nižná
Zobraziť na mape

Otváracie hodiny
Po - Pi 8:00 - 16:00 hod.
So ZATVORENÉ

+421 907 885 834
info@tatranskyprofil.eu

Garancia najlepšej ceny

Dávajte si pozor. Našli ste na tento produkt nižšiu cenu? Nemusí to byť tak, ako to vyzerá.

Spýtajte sa predajcu, či v cene je aj DPH, nakoľko je častá prax predajcov uvádzať cenu bez DPH pod slovíčkami ako netto alebo konečná cena, ktorá je rovnaká alebo jemne nižšia od našich cien, ktoré sú s DPH AVŠAK neobsahuje DPH, a preto Vás môže celá zákazka stáť aj o 20% viacej.

Príklad:
20x146mm u nás 11,20€/m2 s DPH
u konkurencie 10,80€/m2 len tak = 12,96€ s DPH

Zľavový systém. Pri odbere väčšieho množstva poskytujeme svojim zákazníkom možnosť kúpiť si tovar so zľavou.

Ak ste našli v rámci relevantnej konkurencie výhodnejšiu ponuku skladom, napíšte nám. Pokiaľ to bude možné, cenu vyrovnáme.

WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu