Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Ako na brúsenie hranolov či iného dreva: Praktické rady, ktoré sa oplatí poznať

Rýchle a efektívne brúsenie dreva vám ušetrí kopu času i práce. Nie každý ho však ovláda dokonale. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ktoré brúsenie hranolov či dosiek dozaista uľahčia.

Prečo je brúsenie dreva dôležité?

Dôkladné brúsenie hranolov, dosiek či iného dreveného materiálu je kľúčové pre ich finálny vzhľad. Ak chcete s drevom ďalej pracovať, napríklad ho moriť, lakovať, lazúrovať či opaľovať, musíte brúsiť precízne. Keď ho správne nevybrúsite, po povrchovej úprave na ňom vyniknú všetky nedokonalosti.

Pred brúsením si dobre premyslite, čo s materiálom plánujete robiť. Postup a náradie na brúsenie dreva sa môžu líšiť podľa toho, akú povrchovú úpravu zvolíte. Napríklad ak pred morením hranoly nevybrúsite rovnomerne, môžu vám na nich vzniknúť škvrny. Pri opaľovaní je zase väčšia drsnosť žiadaná. Hrubé brúsenie s väčšími ryhami dá vyniknúť štruktúre dreva. Pri lakovaní je, naopak, dôležitá rovnomernosť.

Náradie na brúsenie hranolov a iného dreva: Po čom môžete siahnuť?

Na brúsenie hranolov a iných typov dreveného materiálu sa používajú rôzne brúsky alebo brúsne papiere. Tie sa líšia sa zrnitosťou aj spôsobom využitia.

Ako na brúsenie dreva brúskou?

Ak si na brúsenie dreva zvolíte brúsku, základom úspechu je jej správny výber. Každá brúska pracuje inak a povrch dreva zanecháva v špecifickom stave. Niektorá vytvára veľké ryhy, iná ho vybrúsi dohladka. Preto si pred brúsením ujasnite, čo budete s hranolmi či doskami ďalej robiť.

Typy brúsok na brúsenie hranolov a iného dreva

  • Vibračná brúska

Vibračná brúska je ideálna, ak s brúsením dreva ešte len začínate. Dobre sa s ňou manipuluje a je šetrná voči materiálu. Takmer pripomína ručné brúsenie brúsnym papierom. Má však slabší výkon, čo ale nie je vždy na škodu.

Pri práci s ňou sa musíte obrniť trpezlivosťou a počítať s tým, že ak budete chcieť brúsenie urýchliť, zanechá v dreve škrabance. Je dôležité, aby ste brúsili rovnomerne a s citom.

Ideálna je na dokončovacie brúsenie. Vyhladí povrch tak, že bude pripravený na maľovanie či lakovanie.

  • Pásová brúska

Pásová brúska je na rozdiel od vibračnej oveľa silnejšia a v dreve tvorí rovnobežné línie. Nie je však vôbec šetrná. Musíte sa pripraviť na povrch plný škrabancov. Najmä ak brúsite mäkké drevo, napríklad smrek alebo borovicu. Hodí sa skôr pre skúsenejších domácich majstrov. Ak s ňou nebudete správne manipulovať, môžete drevo nenávratne poškodiť.

Najdôležitejší je ľahký pohyb rukou, rovnomerné postupovanie a ostrý brúsny papier. Pás s brúsnym papierom si môžete spomaliť, čo vám aspoň trochu uľahčí prácu. Brúsenie hranolov či iného dreva s pásovou brúskou môžete robiť kolmo na vlákna alebo v ich smere. Ak ju budete držať kolmo, dosiahnete hladší povrch. Brúsenie nielen hranolov v smere vlákien je zase rýchlejšie.

Pásovú brúsku najviac oceníte pri neopracovanom stavebnom dreve, ktorého povrch treba výraznejšie vyrovnať a odstrániť nedostatky.

  • Excentrická brúska

Excentrická brúska sa vyznačuje bezkonkurenčnými finálnymi úpravami dreva. Po jej zásahu je povrch dokonalo hladký a jemný. Je tiež veľmi rýchla a po povrchu kĺže bez najmenšieho problému, keďže vykonáva hneď dva pohyby súčasne. V dreve navyše zanecháva jedinečnú špirálovitú stopu.

Ako na ručné brúsenie dreva?

Šmirgľový či inak brúsny papier bol a pravdepodobne ešte aj nejaký čas bude ideálnym pomocníkom na brúsenie drevených hranolov a iného dreva. Práca s ním je jednoduchá a spoľahlivo si poradí s každou nerovnosťou.

Priveľmi na ňom nešetrite a rovno kúpte jeden z tých lepších. Nezáleží len na hrúbke zrna, ale aj na type brusiva. Prémiový brúsny papier býva ostrejší. Oproti lacnejšej verzii toho za rovnaký čas zvládne 2 až 3-násobne viac.

Brúsny papier stačí napnúť na vhodnú podložku, napríklad na drevený klátik, a môžete pracovať. Brúste v smere vlákien a snažte sa príliš netlačiť. Ak bude sila priveľká, vlákna zatlačíte dovnútra a na povrchu sa objavia nerovnosti, ktoré sa ukážu pri ďalšej povrchovej úprave.

Takisto dávajte pozor, aby bol brúsny papier dostatočne ostrý. Ak bude opotrebovaný, vlákna opäť zatlačí dovnútra a brúsenie vám bude trvať dlho.

Pri brúsení šmirgľom vždy postupujte podľa stupnice

Pri ručnom brúsení brúsnym papierom je tiež dôležité vybrať správnu zrnitosť. Výrobcovia šmirgľov preto stanovili špecifickú stupnicu, podľa ktorej by ste sa mali riadiť. Nie je to nič zložité. Vždy postupujte od najhrubšej zrnitosti k najjemnejšej, teda od najmenšieho čísla po najväčšie.

Najlepšie je začať zrnitosťou 60. Následne ju vymeňte za číslo 120. Povrch párkrát prejdite navlhčenou špongiou. Vďaka tomu sa narušené vlákna napriamia a už iba zakončujete šmirgľom so zrnitosťou 150 a viac.

Brúsenie hranolov: Ktoré typy sa brúsia najlepšie?

  1. Vďaka svojmu masívnemu vyhotoveniu sa na brúsenie najviac používajú BSH hranoly a  konštrukčné hranoly KVH a DUO. Pri výbere materiálu sa však vždy rozhodujte podľa toho, akým podmienkam bude drevo vystavené. Aby ste mu zaručili dostatočnú ochranu, nezabudnite po vybrúsení naniesť ochranný náter v podobe oleja, alebo lazúry.

Na čo si dať pozor pri brúsení hranolov a iného dreva?

1. Používajte masku

Nielen počas brúsenia hranolov je vzduch plný malých prachových častíc, ktoré vnikajú do pľúc. Celý čas tak vdychujete škodlivý prach. Pri úprave exotického dreva je pre vás ešte nebezpečnejší. Neberte to na ľahkú váhu a radšej použite masku s prachovým filtrom. Tá zabráni vdychovaniu škodlivých častíc.

2. Zapojte do práce vysávač

Nezáleží na tom, či brúsite šmirgľom alebo brúskou. Pri oboch spôsoboch rozhodne oceníte

odsávanie prebytočného odpadu. Využiť na to môžete obyčajný vysávač. Jednoducho ním odstránite zvyšné rezivo a prach, ktorý by vám prekážal. Povysávajte ním hranoly alebo dosky po každom druhom brúsení a uvidíte, že predídete nejednej ryhe.

Kontakt

Predajňa Nižná (hlavný sklad)

Družstevná 511

027 43 Nižná
Zobraziť na mape

Otváracie hodiny
Po - Pi 8:00 - 16:00 hod.
So ZATVORENÉ

+421 907 885 834
info@tatranskyprofil.eu
WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu