Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Tvrdosť dreva : Čo všetko potrebujete vedieť

O tom, že v prírode rastú tvrdšie a mäkšie dreviny, sa učí už na základnej škole. Problematika tvrdosti dreva je však ďaleko širšia a zaujímavejšia. Pripravili sme pre vás to najdôležitejšie, čo vás môže zaujímať.


Na svete existuje viac ako 60 000 druhov stromov, pričom podľa Medzinárodnej organizácie botanických záhrad ich v celosvetovom zozname každoročne pribudne viac ako 2000. Na Slovensku z tohto ohromného čísla pritom rastie “len” 77 druhov.

Každý typ dreviny má svoju jedinečnú bunkovú štruktúru, ktorá určuje, ako sa správa v rôznych podmienkach a aké je jej najlepšie využitie. Jednou z mechanických vlastností dreva je stupeň jeho tvrdosti. Ide o fyzikálnu veličinu, ktorá vyjadruje, ako je drevo schopné odolávať vniknutiu cudzieho telesa do jeho štruktúry.

AKO SA MERIA TVRDOSŤ DREVA

Na meranie tvrdosti dreva sa používajú dve metódy – Brinellova a Janka. Najčastejšie sa využíva práve druhá spomínaná, ktorá je pomenovaná po výskumníkovi Gabrielovi Jankovi.

Do dreva sa postupne vtláča oceľová guľôčka s priemerom 11,28 mm až dovtedy, kým nie je do povrchu vnorená polovica jej priemeru. Sila, ktorú bolo nutné vynaložiť na zatlačenie tejto guličky do štruktúry dreva, je výsledná hodnota jeho tvrdosti udávaná v MPa (megapascal) alebo v kg/cm2 (kilogram na meter štvorcový).

TABUĽKA TVRDOSTI DREVA

Tvrdosť v kg/cm2Druh dreva
1. 0 – 350 kg/cm2 (veľmi mäkké drevo)smrek, borovica, jedľa, lipa
2. 351 – 500 kg/cm2 (mäkké drevo)breza, jelša, teak
3. 501 – 650 kg/cm2 (stredne tvrdé drevo)gaštan jedlý, lieska
4. 651 – 1000 kg/cm2 (tvrdé drevo)dub, javor, orech, čerešňa, buk, agát, tis
5. 1001 – 1500 kg/cm2 (veľmi tvrdé drevo)drieň, krušpán
6. nad 1501 kg/cm2 (neobyčajne tvrdé drevo)eben, massaranduba

NAJMÄKŠIE A NAJTVRDŠIE DREVO NA SLOVENSKU

Na Slovensku nerastú najtvrdšie dreviny sveta. V našich zemepisných šírkach nájdete len drevo s maximálnym stupňom tvrdosti 4 – tvrdé drevo. Najtvrdšie drevo na Slovensku má agát, najmäkšie drevo zas borovica.

Zaujímavosťou je, že tvrdosť jedného typu dreviny sa môže v rôznych klimatických podmienkach meniť (najvýznamnejší faktor, ktorý ju ovplyvňuje, je vlhkosť). Najtvrdším drevom na svete je preto pravdepodobne guajakové drevo rastúce v dažďových pralesoch Južnej Ameriky.

NA ČO SA VYUŽÍVAJÚ RÔZNE DRUHY DREVA PODĽA TVRDOSTI?

Tvrdosť dreva je významným ukazovateľom toho, aké je jeho najlepšie využitie. Pri vykurovaní napríklad platí, že mäkké drevo je ideálne pri zapaľovaní a rozháraní ohňa, keďže rýchlo horí a odlietavajú z neho iskry. Neodporúča sa však pri varení alebo opekaní, pretože jedlo zaúdi, čo môže spôsobovať žalúdočné problémy. Tvrdé drevo je zas výhrevnejšie, preto je vhodné na udržiavanie ohňa a takisto aj na varenie.

V stavebníctve sa najčastejšie používa smrek a borovica, ktoré patria k mäkším druhom dreva. Je to preto, že tieto dreviny sú pružné, ľahko sa opracúvajú a zároveň sú pevné a húževnaté.


Slovenský aj severský smrek používame na výrobu tatranských profilov, podláh či terás najčastejšie. Je to materiál, ktorý sa dobre reže a opracúva a následne sa aj ľahko morí, natiera či farbí. Pri výrobe produktov však používame niekoľko druhov smreka a takisto aj iné dreviny. Viac o týchto materiáloch si môžete prečítať aj v našom bulletine.

Kontakt

Predajňa Nižná (hlavný sklad)

Družstevná 511

027 43 Nižná
Zobraziť na mape

Otváracie hodiny
Po - Pi 8:00 - 16:00 hod.
So ZATVORENÉ

+421 907 885 834
info@tatranskyprofil.eu
WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu